Sport

FIFA anulon planin për rritjen e Kampionatit Botëror

FIFA e ka anuluar planin për zgjerimin e Kupës së Botës 2022 nga 32 në 48 skuadra dhe këtë e ka konfirmuar vetë trupi qeverisës i futbollit.

Ishte folur se turneu do të zhvillohet në disa shtete, por që do të zhvillohet vetëm në shtetin e Katarit dhe askund tjetër në Lindjen e Mesme.

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino e kishte ndërmend ta rriste numrin e kombëtarëve për 16, por që nuk do të ndodh.

Sipas zviceranit, FIFA është detyruar të pranojë se, për shkak të kohës së kufizuar, zgjerimi i garës në një kohë kaq të shkurtër do të ishte shumë i vështirë.

Megjithatë, siç është vendosur më parë, numri i ekipeve do të rritet në 48 duke filluar nga viti 2026.

Ai kampionat zhvillohet në Shtetet e Bashkuara, Meksikë dhe Kanada.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MË TË LEXUARAT

To Top