CoVid-19

Gjermania dërgon ‘Spitalin Fluturues’ në Itali për të ndihmuar pacientët me Koronavirus

Italia ka qenë një nga vendet më të goditura nga virusi me më shumë se 12,000 njerëz që kanë vdekur fatkeqësisht nga sëmundja.

Duke ndjekur intensitetit e situatës në Itali, Gjermania vendosi të dërgojë aeroplanët e saj si një shenjë solidariteti.

Aeroplani impresionues është një Airbus A310 MRT MedEvac dhe krenohet me 44 shtretër spitalor së bashku me 16 njësi të kujdesit intensiv. Ekziston edhe një hapësirë për 25 anëtarë të ekuipazhit përfshirë stafin mjekësor.

Me sa duket, në bord ka monitorues të pacientëve, bronkoskopë, sisteme me ultratinguj, sisteme të ngrohjes së pacientëve dhe defibrilatorë.

Ministri gjerman i Mbrojtjes Annegret Kramp-Karrenbauer tha në mediat sociale:

Çdo ndihmë përtej kufijve tani është e rëndësishme. Kjo është arsyeja pse ne po ndihmojmë me njësinë tonë të kujdesit intensiv fluturues të Forcave Ajrore për të transportuar njerëz të sëmurë rëndë nga Italia në Gjermani për trajtim. Evropa ngrihet së bashku.

Avioni solli me sukses mbi gjashtë pacientë italianë të kujdesit intensiv të martën, 28 mars, nga Bergamo në Këln. Forcat Ajrore Gjermane konfirmuan se ata kishin rrugë më të planifikuara edhe gjatë ditëve në vijim.

Forca Ajrore thanë:

E kryer. Të gjashtë pacientët e kujdesit intensiv nga Bergamo zbarkuan në Këln me A310 tonë. Më pas transportohen në klinika në Këln, Bon dhe Bochum. Së bashku me SanDstBw më shumë fluturime janë planifikuar brenda ditëve në vijim.
Italia nuk është vendi i parë që Gjermania ka ndihmuar, ajo dërgoi gjithashtu disa helikopterë në Francë për të sjellë disa nga banorët e saj të sëmurë në Gjermani për të marrë kujdesin mjekësor atje.

Ministrja për Forcat e Armatosura të Francës, Florence Purly, ka postuar në Twitter të martë, më 31 mars, se disa helikopterë gjermanë po çonin disa pacientë francezë për në Gjermani në spitale që mund t’i strehonin ata.

Në postimin e saj lexohet:

Rezistenca e operacionit – helikopterët e ushtrisë Cayman do të mbështesin disa pacientë me Covid-19. Nga Metz, ata do t’i transportojnë në Gjermani, në spitale të afta për t’i strehuar ata. Unë fola me homologun tim gjerman dje në mënyrë që të përcaktojë dhe specifikojë modalitetet e këtij operacioni. Falenderoj thellësisht miqtë tanë gjermanë për mbështetjen dhe solidaritetin e tyre. Të gjithë ndajmë një qëllim të vetëm: të mposhtim Covid-19.
Është mirë të shohësh vende që punojnë së bashku në raste nevoje.
Burimi: Unilad | Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MË TË LEXUARAT

To Top