Ushqime

Receta e zupes tradicionale e cila do t’iu pelqej pa mase : Nuk krahasohet me ato te restoranteve

Më poshtë do te gjeni recetën fantastike të përgatitjes së zupave. Kjo është një ëmbëlsirë që përgatitjen krejt lehtë dhe shpejt për të ëmbëlsuar familjen dhe më të dashurit gjithashtu. Perberesit per 6 persona: 1 liter qumesht.

3 kokrra veze.

2 luge gjelle niseshte.

1 lug gj. miell.

10 luge gj. sheqer.

arra te grira.

biskota.

recel.

Ndajme te verdhat e vezeve nga te bardhat. Te verdhat i rrahim me 8 luge sheqer dhe i shtojme me pas tek qumeshti i vaket Tek tasi i te verdhat shokme miellin dhe niseshten dhe i hollojme me uje sa te treten.

Edhe keto i shtojme tek qumeshti. Tenxheren me qumesht e veme te zieje duke e trazuqar vazhdimisht sa te behet kremoze. Kur dalin flluskat ne siperfaqe kremi i zupave eshte gati.

Ne tasat e zupave vendosim nga nje biskote dhe pak recel. Para se ti hedhim neper tasa shtojme vaniljen.

Siper i shtojme deri ne gjysem nga kremi i bardhe dhe kremin e mbetur e perziejme me 2 luge gjelle kakao qe te marre ngjyre kafe.

E hedhim edhe kete neper tasa. Nderkohe qe ftohet pak kremi ne pergatisim kremin marenge me te bardhat e vezeve dhe 2 luget e sheqerin derisa sheqeri te mos bjerui nga ena.

Zbukurojme sipas deshires dhe siper hedhim arra te grira.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MË TË LEXUARAT

To Top