Rozë

Zakonet e përditshme për të marrë nga Ariana Grande, duke përfshirë mbajtjen e egos së saj në kontroll

Ti e njeh atë nga bishti i saj super i lartë dhe vokal mbresëlënës – por ka patjetër më shumë për Ariana Grande se sa ti e kupton.

Në moshën 25-vjeçare, ajo konsiderohet si një nga artistët më të mirë të incizimit në botë, ku shumë nga hitet e saj kanë arritur në krye të Billboard 200. Çfarë është edhe më mbresëlënëse është fakti se ajo mund të bëjë gjithçka nga pop në kurth dhe baza e saj e tifozëve mbetet e përkushtuar.

Grammy Award fitoi çmimin Grammy për albumin më të mirë Pop Vocal, krahas një çmimi britanik, dy çmime Billboard Music dhe tre çmime amerikane muzikore. Ajo gjithashtu përdor zërin e saj për aktivizëm – duke folur me guxim dhe pa frikë për të drejtat e grave dhe LGBT.

E gjithë kjo superfuqi – në dhe jashtë skenës – e ka zbarkuar atë në njerëzit më me ndikim të kohës në listat botërore në 2016 dhe 2019. Billboard gjithashtu e njohu atë si “Gruaja e Vitit” në vitin 2018.

A kemi përmendur që nga shkurti 2019, ajo është gruaja më e ndjekur në Instagram me 155 milionë ndjekës? Vlera e saj neto prej $ 50 milion vazhdon të rritet.

Ja se si Ariana Grande balancon të gjithë magjinë:

Ajo shfaq ëndrrat e saj

Pyetni ndonjë mësues të ri të jetës, astrolog, ose trajner të jetës dhe ata do të bërtasin nga katet e saja sa e rëndësishme është të miratojë një praktikë manifestimi. Siç sugjeron emri, kjo është kur ju kujtoj (dhe, më e rëndësishmja, besoni dhe besoni) se ato gjëra që dëshironi dëshironi të jeni në rrugën e tyre për ju.

Shumica e liderëve më të suksesshëm të biznesit të planetit, atletëve dhe interpretuesve kanë përsosur këtë mënyrë të të menduarit, dhe mirë – rosat duket të jenë në radhë për ta. Grande nuk është ndryshe – në fakt, ajo ka qenë një tifoz i kësaj ideje që kur ishte fëmijë.

“Kur isha 6 vjeç, unë kam vendosur vetëm se kjo është ajo që unë do të bëj me jetën time,” thotë Grande, i cili u rrit në Boca Raton, Fla. “E manifestova atë. E dija që do. Nuk kishte asnjë dyshim në mendjen time, “tha ajo për Billboard.

Nëse doni të provoni vetë, krijoni një bord vizionesh duke hequr fjalët dhe imazhet nga revistat që ju frymëzoni. Këto duhet të jenë aspekte të ndryshme që mendoni se mungojnë nga jeta juaj – si një marrëdhënie, karriera që dëshironi, mundësi udhëtimi – që ju mund të shikoni në çdo ditë dhe t’i shfaqni ato.

Ajo qëndron terren e saj, kur është e nevojshme

Ka një ndryshim në mes të qenit dikush që i pëlqen të punojë – dhe të jesh egomanik. Megjithëse grave shpesh u jepet një përfaqësi e keqe për të qëndruar në këmbë për vete ose për të marrë autoritetin, burrave nuk u jepet etiketa e njëjtë e karakterit për të bërë të njëjtën gjë. Grande, një feministe, nuk lejon askënd ose asgjë të qëndrojë në rrugën e saj – por ajo e bën atë në mënyrë profesionale.

Ndërsa ajo i tha Billboard, shpesh është një tronditje për ata me të cilët punon, dhe i jep asaj respektin që ajo ka fituar dhe meriton. “Unë kam ecur me edukatë nga seancat më parë. Ka ndodhur. Jam një vajzë e vogël. Njerëzit kanë tendencë ta nënvlerësojnë atë. Dhe pastaj unë ulem dhe comp vokal e mia dhe mund të prodhojë sesionin tim, dhe ata janë si ‘Oh, unë nuk e di që ju mund të bëni atë.’ Unë jam si, ‘Besoni apo jo, ka shumë e grave të vogla që mund ta bëjnë këtë. ‘”

Ndoshta Grande thotë se është më mirë kur ajo i nxit njerëzit e tjerë që të jenë kush janë dhe jo çfarë pritet prej tyre: “Ju mund të jeni adorable dhe shkëlqyeshëm. Mund të jesh miqësor dhe budalla, por ende i fortë dhe i pathyeshëm. Ju mund të jeni profesional dhe i pranishëm dhe gjithashtu seksual dhe argëtues “.

Ajo injoron normat – dhe bën gjënë e saj

Kur jeni duke u rritur nëpër radhët e çfarëdo industrie që zgjidhni, ka hapa të caktuara që të gjithë kanë kaluar. Ju filloni këtu, ju ngjitni lart, bëni këtë atëherë dhe pastaj bëni këtë. Por vetëm për shkak se ka një histori historike se si gjërat janë që nuk do të thotë se ata duhet të vazhdojnë të jenë në atë mënyrë.

Grande është shembulli i shkëlqyeshëm i kësaj: ëndrra e saj duhej të ishte një këngëtare, por të vendoste muzikë nga mënyra se si bën një rapper.

“Ndjehem sikur ka standarde të caktuara që femrat pop janë mbajtur në atë që burrat nuk janë. Ne duhet të bëjmë ngacmues para vetes, pastaj bëjmë një të vetme, dhe presim të bëjmë parapërgatitjen, dhe radioja duhet të ndikojë para video, dhe ne duhet të bëjmë zbritje në këtë ditë, dhe gjithë kjo mut. Është ashtu, ‘Bruh, dua vetëm të flas me tifozët e mi, të këndoj e të shkruaj muzikë dhe të heq dorë nga mënyra se si këta djem bëjnë. Pse ata marrin për të bërë rekorde të tillë dhe unë nuk e bëj? “Kështu që unë bëj dhe bëra dhe unë jam, dhe unë do të vazhdoj”, tha ajo në një intervistë me Billboard.

Ajo mban vetë egon e saj në kontroll

Duke pasur parasysh se ajo është me vlerë 50 milionë dollarë (dhe duke numëruar), do të ishte e lehtë që Grande të lejonte që paratë të merrnin më të mirën prej saj. Por, ndërsa ajo është e sigurt, ajo gjithashtu dëshiron të sigurojë që vetja e saj kurrë nuk del jashtë kontrollit. Kjo e mban të përulur, të fokusuar – dhe të gatshëm për çdo fazë të re të karrierës së saj. Për ta bërë këtë, ajo praktikon zorrët dhe kontrollet mendore për të qëndruar në linjë.

Ndërsa ajo i tha KIIS 1065: “Nëse gjërat po trondisin, sigurohuni që synimi juaj është i saktë si:” pse më shqetëson kjo? A po i dhuroj ego tim? Apo është ky një problem i vërtetë? Është shumë e vështirë të shkosh nga një person që e do këngën, vallëzimin, interpretimin,

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MË TË LEXUARAT

To Top