Sport

Barcelona feston titullin e ri!

Barcelona është kampion i ri në Spanjë. Katalunasit treguan lojërat më të mira për gjatë gjithë edicionit dhe me plotë meritë janë kampion. Ata në ndeshjen e fundit në udhëtim luajtën baras me rezultat 2:2 me Eibarit. Ndeshje e bukur për sy dhe me 4 gola.
LIonel Messi realizoi dy herë dhe është shënuesi më i mirë në kampionat, me gjithsej 36 gola.
Për Eibarin shënuan: Cucurella (20′) e De Blasis (45′) për Eibarin dhe Messi (31′ e 32′) për Barcelonën. Barcelona me 87 është kampion i ri, kurse Eibari renditet në përfundoi në vend të 12-të me 47 sosh.

Liga e Spanjës

 • Eibar-Barcelona 2:2 (2:2)
 • Real-Betis 0:2 (0:0)
 • Alaves-Girona 2:1 (1:0)
 • Celta Vigo-Vallecano 2:2 (0:1)
 • Huesca-Leganes 2:1 (0:1)
 • Sevilla-A. Bilbao 2:0 (1:0)
 • Getafe-Villarreal 2:2 (1:1)
 • Espanyol-Sociedad 2:0 (0:0)
 • Valladolid-Valencia 0:2 (0:1)
 • Levante-Atletico 2:2 (2:0)

Tabela

 • 1. Barcelona 38 26 9 3 87
 • 2. Atl. Madrid 38 22 10 6 76
 • 3. Real Madrid 38 21 5 12 68
 • 4. Valencia 38 15 16 7 61
 • 5. Getafe 38 15 14 9 59
 • 6. Sevilla 38 17 8 13 59
 • 7. Espanyol 38 14 11 13 53
 • 8. Ath. Bilbao 38 13 14 11 53
 • 9. Sociedad 38 13 11 14 50
 • 10. Betis 38 14 8 16 50
 • 11. Alaves 38 13 11 14 50
 • 12. Eibar 38 11 14 13 47
 • 13. Leganes 38 11 12 15 45
 • 14. Villarreal 38 10 14 14 44
 • 15. Levante 38 11 11 16 44
 • 16. Valladolid 38 10 11 17 41
 • 17. Celta Vigo 38 10 11 17 41
 • 18. Girona 38 9 10 19 37
 • 19. Huesca 38 7 12 19 33
 • 20. Vallecano 38 8 8 22 32
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MË TË LEXUARAT

To Top